Recepty Saláty
Saláty.
Recepty Polévky
Polévky.
Recepty Hlavní jídla
Hlavní jídla.
Recepty Zákusky
Zákusky.
Recepty Slané Dobroty
Slané dobroty.

Ochutnejte vegetarianské recepty pro gurmány!

Home  | Katalog receptů  |  Tipy a Triky  |  Vegetariánské restaurace  |  E-Shop | Moucniky.eu  |
Gurmania.eu Vegetarianské recepty pro gurmány
Gurmania.eu Vegetarianské recepty pro gurmány

Nový recept: Polentové Noky ala Halušky

Nový recept: Créme Caramel

Recept: Špenátové jacket potatoes

Recept: Rýže s cuketou a fazolkami

Report: Biobedýnky

Všechny novinky

Novinky:

gurmania.eu@email.cz             © 2009 - 2010  www.gurmania.eu

Praha - Bezmasé stravování prodlužuje život podle České společnosti pro výživu a vegetariánství (ČSVV) o 15 let. Předchází totiž mrtvici, infarktu či rakovině a chrání před cukrovkou. Vegetariánství proto doporučuje i dětem. Naproti tomu Fórum zdravé výživy (FZV) připouští vegetariánství jen u zdravých dospělých a pro děti považuje bezmasou stravu za nedostatečnou. Každý padesátý člověk je podle průzkumů vegetarián a každý šestý se vyhýbá masu.

 

"O zdravotní prospěšnosti vegetariánství nikdo ve světě nepochybuje, v Česku se zatím nepodařilo prosadit, aby je školní jídelny nabízely dětem jako variantu," řekl novinářům při příležitostí dnešního Světového dne vegetariánů Jaroslav Škvařil z ČSVV.

 

Exministr školství Ondřej Liška potvrdil, že rok a půl v úřadě se o to marně snažil. Ustavil komisi odborníků, s jeho odchodem z úřadu zanikla. Liška chtěl z evropských peněz zaplatit projekt vzdělávání školáků o zdravé výživě a rozšířit ve školních jídelnách užívání biopotravin a alternativního stravování.

 

Termín vegetariánství označuje několik směrů, které odmítají zabíjení zvířat, tím pádem i konzumaci masa. Laktoovovegetariáni vylučují ze své stravy pouze maso, laktovegetariáni nejedí kromě masa také vejce a vegani jedí pouze rostlinnou stravu.

 

Podle Pavla Suchánka z FZV je vegetariánství relativně zdravý stravovací systém. Rizikový ale může být pro děti, seniory a těhotné ženy. "Čistě bezmasá strava je u dětí nedostatečná," varoval. Je to podle něj proto, že tělo ve vývoji potřebuje více železa a dalších látek, které bez masa těžce získává. "Trávicí enzymy nedokážou železo z rostlinných zdrojů tak dobře zpracovat," vysvětlil.

 

Konzumace masa by podle Suchánka neměla být každodenní. Souhlasí s vegetariány, že bezmasá dieta přináší i výhody. Vegetariáni jedí velké množství vlákniny, která snižuje riziko rakoviny tlustého střeva. Ovoce a zelenina jsou pro tělo nejlepšími zdroji vitaminů a minerálů.

 

Pro filmaře Petra Vachlera je vegetariánství osobní volbou, být vegetariánem považuje za normální. "Výroba" masa podle něj příliš zatěžuje planetu, přispívá k nárůstu skleníkových plynů a oteplování planety. Ta je schopna uživit jen určité množství lidí, z rostlinných zdrojů výrazně víc. "Není to apel, že musíme být všichni vegetariány, ale prosba každému zvlášť, aby se zamyslel, zda chce omezit spotřebu masa," řekl.

 

Za životní styl považuje bezmasé stravování "kulinářský fanda" vegetariánství Zdeněk Hladík. Podle něj se příznivci bezmasé stravy nemusejí vzdávat klasické české kuchyně. Jen tomu musí přizpůsobit volbu surovin - například houskový knedlík udělají z celozrnné mouky a místo žemle dají naklíčenou pšenici. Záleží také na ochucování. "Pokud kuchař hoří pro ten pokrm, dokáže ho ochutit tak, že roztančí chuťové pohárky strávníka a tomu nic nechybí," shrnul.

 

 

ZPĚT NA HOME

Jaké jsou výhody bezmasého stravování?

Nejlepší vegetariánské recepty zde na Gurmanii