Recepty Saláty
Saláty.
Recepty Polévky
Polévky.
Recepty Hlavní jídla
Hlavní jídla.
Recepty Zákusky
Zákusky.
Recepty Slané Dobroty
Slané dobroty.

Ochutnejte vegetarianské recepty pro gurmány!

Home  | Katalog receptů  |  Tipy a Triky  |  Vegetariánské restaurace  |  E-Shop | Moucniky.eu  |
Gurmania.eu Vegetarianské recepty pro gurmány
Gurmania.eu Vegetarianské recepty pro gurmány

Nový recept: Polentové Noky ala Halušky

Nový recept: Créme Caramel

Recept: Špenátové jacket potatoes

Recept: Rýže s cuketou a fazolkami

Report: Biobedýnky

Všechny novinky

Novinky:

gurmania.eu@email.cz             © 2009 - 2010  www.gurmania.eu

Asi nejrozšířenější fámou o ocelových nožích je, že při krájení zeleniny vznikají malé elektrické výbojky, které ničí vitamíny. Proto je prý dobré krájet keramickým nožem, který tuto vlastnost nemá. Tyto výbojky ovšem nevznikají jen při krájení, ale při jakémkoli styku oceli nebo železa se zeleninou. Pokud tomu věříte, nejspíš mimojiné také vaříte v keramických hrncích, nabírate polévku keramickou naběračkou a jíte keramickým příborem.

 

Tvrdost vs. Křehkost

Podle Mohsovy stupnice tvrdosti jsou keramické nože někde mezi 7-9, kdežto kvalitní ocelový nůž u čísla 6. Keramický nůž je tak ostrý, že s ním dokážete nakrájet rajče jako máslo. Dokázali byste to i s nabroušeným ocelovým nožem? Kvalitních ocelových nožů je nepřeberné množství a je velice důležité si vybrat ten správný. Každému sedí jiný.

Už Vám někdy nůž upadl do dřezu nebo na zem? Mnoho lidí má své nože v šuplíku pospolu. Kdyby ste na keramický nůž uložený v šuplíku položili jiný nůž, čepel by se odštípla. Odštípla by se také i po malém pádu do dřezu či na zem. Špička keramického nože se Vám odlomí i pokud krájíte na keramické desce (nebo i talíři).

 

Ostrost

Keramický nůž při častém používání vydrží ostrý 3 roky (pokud se Vám do té doby ovšem nezničí). Doma si ho přibrousit nemůžete. Musíte ho odnést či doručit na obchodní místo, kde jste si nůž zakoupili a oni Vám ho zašlou "do servisu" přebrousit. Keramické nože se brousí na diamantových brouscích. Může to trvat i měsíc. Ocelový nůž Vám nožíř nabrousí na počkání.

 

Cena

Nejsou drahé, jen cenově srovnatelné s opravdu kvalitními ocelovými noži.

 

Koroze

Keramické nože nerezaví. Ocelové nože nerezaví. Většina ocelových nožů se vyrábí z nerezavějcí oceli. Ty méně kvalitní také nerezaví, nebo se proti korozi umí dostatečně ochránit.

 

Pokud si chcete pořídit keramický nůž, musíte se k němu naučit chovat jinak než ke klasickému noži. Musí mít svou vlastní přihrádku, musíte ho pokládat jemně na pracovní desku.

Můžete se tedy naučit krájet kvalitním ocelovým nožem, nebo si koupit ten keramický a před tím, než si ho odnesete domů mu připravit jeho vlastní pelíšek.

Gurmania.eu

 

 

ZPĚT NA HOME

Pravda o keramických nožích