Recepty Saláty
Saláty.
Recepty Polévky
Polévky.
Recepty Hlavní jídla
Hlavní jídla.
Recepty Zákusky
Zákusky.
Recepty Slané Dobroty
Slané dobroty.

Ochutnejte vegetarianské recepty pro gurmány!

Home  | Katalog receptů  |  Tipy a Triky  |  Vegetariánské restaurace  |  E-Shop | Moucniky.eu  |
Gurmania.eu Vegetarianské recepty pro gurmány
Gurmania.eu Vegetarianské recepty pro gurmány

Nový recept: Polentové Noky ala Halušky

Nový recept: Créme Caramel

Recept: Špenátové jacket potatoes

Recept: Rýže s cuketou a fazolkami

Report: Biobedýnky

Všechny novinky

Novinky:

gurmania.eu@email.cz             © 2009 - 2010  www.gurmania.eu

Co znamená výraz biopotraviny? Jaký je rozdíl mezi biopotravinami a obyčejnými potravinami? Jsou bioprodukty a biopotraviny vhodné pro pacienty s potravinovou alergií nebo intolerancí na potraviny?

 

Pojem potravina je striktně vymezen v legislativě (ZÁKON č. 242/2000 Sb., o ekologickém zemědělství a o změně zákona č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích) . Biopotravina je produktem ekologické zemědělství ve smyslu výše uvedeného zákona – biopotraviny nesmí být vyrobeny (produkovány) za pomocí hnojiv minerálního původu, hormonů, pesticidů. Či geneticky změněných organismů. Biopotraviny nemohou obsahovat přídatné látky používané v potravinářství (É-čka a další stabilizátory, pojiva atd.).

 

Jak poznám biopotravinu ?

Biopotraviny mají jednoznačně stanoveno, jak musí být označovány. Biopotraviny se značí logem BIO s malým nápisem PRODUKT EKOLOGICKÉHO ZEMĚDĚLTSVÍ. Logu se někdy také říká biozebra . Používat logo pro biopotravinu mohou pouze producenti, kteří pravidelně procházejí certifikačním procesem Ministerstva zemědělství respektive jím založené organizace KEZ o.p.s. (Kontrola ekologického zemědělství).

 

Co není biopotravina ?

V podstatě každý potravinářský produkt, který není označen jako biopotravina s logem bio-zebry. Pokud producent uvádí na obalu potraviny výrazy typu: ekologická potravina, eko výrobek, light produkt, vyrobeno v souladu s životním prostředím nebo zdravá výživa apod. neznamená to, že jde o biopotravinu, ale spíše to znamená, že produkt nesplňuje podmínky pro zařazení mezi biopotraviny.

Biopotraviny a domácí zahrádka

 

Biopotraviny a obyčejné potraviny

Biopotraviny by oproti běžně produkovaným potravinám měly být zdravější, protože neobsahují (až na výjimky) přídatné látky, neobsahují škodliviny z pesticidů, herbicidů, z ovzduší i z dalších zdrojů. Biopotraviny ve většině případů ztrácí na běžné potraviny v oblasti vzhledu (například ovoce, pečivo), trvanlivosti (absence většiny konzervačních látek). Chuťová kvalita bio a ne-bio-potravin je na posouzení jednotlivých spotřebitelů.

 

Potravinové alergie a intolerance a biopotraviny

Vzhledem k ekologicky nejčistšímu původu potravin jsou produkty pro alergii a intoleranci na potraviny asi vhodnější než běžné potraviny. Je ale samozřejmé, že pokud je pacient například intolerantní na lepek, tak ekologicky vypěstovaná bio-pšenice bude stejně obsahovat lepek a nebude pro celiaka vhodná. Ale konzumace biopotravin je pro organismus menší zátěží a není nutno přemýšlet o tom, zda obsahuje É-čka nebo další problematické látky. Absence přídatných látek je výhodou konzumace biopotravin a bude pro ne-alergika a ne-intolerantního na potravinu výhodná, protože přídatné látky mohou při kritické zátěži organismu být součástí spouštěcí reakce (tzv. triggeru) potravinové alergie nebo potravinové intolerance.

 

ZPĚT NA HOME

Biopotraviny a vše kolem nich

Co jsou biopotraviny ?

Jsou Vaše zelenina  a ovoce Biopotraviny? Podle zákona vlastní rajčata, mrkev, jablka nebo hrušky či jiné produkty nejou biopotraviny. Ale pokud nepoužíváte chemická hnojiva, nemáte zahrádku u dálnice, nemáte v dohledu chemickou továrnu, používáte vhodnou sadbu, osiva atd., tak je pravděpodobné, že ze zdrav. hlediska jde o velmi podobné produkty těm s logem biozebry.